Valmis koolide sportimistingimuste kaardistamise uuringu aruanne

Valminud on Spordikoolituse ja -Teabe SA poolt läbi viidud uuringu „Koolide sportimistingimuste kaardistamine 2024“ aruanne.

Uuringus osales 416 kooli, eesmärgiks oli saada ülevaade üldhariduskoolides toimuvast sporditegevusest ning kaardistada koolide võimalused ja vajadused uue liikumisõpetuse ainekava täitmiseks.

Aruandest saab ülevaate, millised on põhikoolide ja gümnaasiumide sportimispaigad, liikumisaktiivsust toetatav koolikeskkond, spordivahendid, tunniväline spordiharrastus kooli spordiringides, sportimisvõima-lused lähtuvalt Liikuma Kutsuva Kooli programmis osalemisest ning liikumisõpetusele üleminekuga kaasnevad väljakutsed ja koolitusvajadus. Samalaadse uuringu viis Spordikoolituse ja -Teabe SA läbi 2013. aastal.

Keskmiselt korraldavad koolid oma tegevust 9 sportimispaigas. 11 aastaga on sportimispaikade arv tõusnud neljandiku võrra ja tasakaal nihkunud välissportimispaikade kasuks. Suur osa koolidest kasutab koolikeskkonnas ja õppetöös liikumisaktiivsust toetavaid elemente ja tegevusi. 75% koolidest korraldab tunniväliseid spordiringe, mille tegevusse on haaratud 15 600 õpilast. Võrreldes 2013. aastaga on tunniväline spordiharrastus koolide spordiringides langenud, korraldamist takistavad juhendajate puudus ja neile makstav liiga väike tasu. Liikumisõpetusele üleminekuga kaasnevateks suurimateks väljakutseteks on spordivahendite puudus – õppevahendite vajadused tulid esile kõigis liikumisõpetuse ainekava valdkondades - ja ainekava rakendamine.

Loodame, et Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutuse poolt läbiviidud uuring aitab kaasa liikumisõpetuse ainekava rakendamisele ning koolide sportimistingimuste parandamisele, motiveerib koole, õpilasi ja õpetajaid rohkem liikuma, tegema koostööd spordiklubide ja treeneritega ning liikumisõpetajaid omandama treenerikutset,“ ütles Kairis Ulp, Eesti spordiregistri juht.

Uuringu koostööpartnerid olid Haridus- ja Teadusministeerium, Liikumisharrastuse Kompetentsikeskus, TÜ Sporditeaduste ja füsioteraapia instituut, Eesti Kehalise Kasvatuse Liit ning Eesti Linnade ja Valdade Liit.

Uuringu aruandega saab tutvuda siin.

Uuringu tulemustele viidates toetab Haridus- ja Teadusministeerium koole 3 miljoni euroga liikumisõpetuse õppevahendite soetamiseks.

Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutus

Kontakt:
Reele Remmelkoor, uuringu koordinaator
Tel 7303 407, esr@spordiinfo.ee

Palun oodake!
Mõne aja pärast algab Teie mobiiltelefonis autentimisprotseduur.
Kontrollkood on: __kood__

Smart-IDga sisselogimiseks tuleb Teil oma telefoni sisestada Smart-ID PIN1-kood pärast seda, kui olete saanud teavituse sama kontrollkoodiga, mida näete siin.
Tuvastamine õnnestus! Smart-ID-ga isiku tuvastamine ebaõnnestus